Bir Seçim yazısı!

DSCN6450

Hazır, 1 Kasım 2015 seçimleri yaklaşırken bir seçim yazısı da ben yazayım dedim. Farklı olarak benim yazım siyasi olmayacak. Size iki seyahatimden bahsedeceğim. İlk olarak World Future Society üyesi olarak her yıl katıldığım WFS yıllık konferansı için gittiğim Kaliforniya seyahati ile başlayalım. İstanbul’dan THY’nin direk uçuşu ile San Francisco’ya ulaştım. Orada bir otomobil kiralayıp, Monterey, Santa Barbara, Napa ve San Francisco’da tatil yaptım. Sonra da konferans. Bu arada hayatıma çok seveceğim iki yeni tekno oyuncak girdi. Biri Apple Watch, (beklediğimden çok daha becerikli özellikle yürüyerek ve haritaları kullanarak bir yer bulmaya çalışıyorsanız, uygulamacılar Apple Watch’u keşfettiğinde vazgeçilmez olacaktır) diğeri ise motosiklet kullanırken etrafımdaki diğer motor sürücüleri ve artçım ile konuşabilmek için aldığım Scala Packtalk interkom. (birkaç motor birlikte yolculuk yaparken çok işe yarıyor, ayrıca navigasyon komutlarınızı kaskın içine veriyor)

Gelelim, ilgimi çeken detaylara, neredeyse hiç pet şişe kullanmıyorlar, herkesin elinde (turistler dahil) bir kapaklı termos, matara. Hemen her yerde su doldurmak için çeşmeler, restoranlar artık siz istemeden bardağınıza su doldurmuyor. Çünkü Kaliforniya beş yıldır kuraklık yaşıyor. Son olarak barajlara binlerce top boşaltıp bu sayede buharlaşmayı azaltma adımı attılar. Yaşamak için çevreci olmanın şart olduğunu tam olarak öğrenmişler. Konferansa gelenler bile sularını sebillerden mataralarına doldurup içtiler. Bunu twitter’a yazınca biri “ama orda kuraklık var” yazdı, cevaben “bizde kuraklık yok diye doğanın canına mı okuyalım” yazınca da bana davranış dersi vermeye girişti. Y kuşağı ile birlikte yaşamın her alanı değişince turizm için artık her şeyi deneyim odaklı hale getirmişler. Şehirleri, binaları, filmleri, olayları, kahramanları hikayeleştirip anlatıyorlar. Hem akılda kalıyor hem de kulaktan kulağa yayılıyor Bu sayede de Kaliforniya eyaleti turizmden yılda 110 milyar ABD doları gelir elde ediyor. (bizim ülkemizin üç katı) şehirlerde tüm toplu taşıma hibrit (elektrik, gaz) otobüse geçmiş. Bir de Silikon vadisi tabi, vadideki şirketlerin toplam değeri 3.8 trilyon dolara ulaşmış. Bunun arkasındaki öyküyü de ancak oraya gidip, şirketlerle tanışıp, insanlarla konuşunca anlayabildim.

Konferansı zaten her fırsatta uzun uzun anlatacağımdan bu yazıda sadece kısa bir bilgi paylaşayım. Öğrendim ki solar kaynaklar sayesinde enerji de artık teknoloji işi olmuş ve şu anda dünyadaki en pahalı iki kaynak gıda ve insan gücü. İnsanlığın gelecek 50 yılda doyabilmek için insanlıktarihi boyunca ürettiği kadar gıda üretmesi gerekiyor. Bu da ancak teknoloji ve GDO ile olacak.

SAM_0789

Bir diğer yolculuğu ise Hırvatistan’a yaptım. İlk kez gittiğim bu ülkede bir ilki daha yaşadım. Motosikletle 1000 km yolculuk yaptık. Avusturya merkezli Edelweiss şirketi 36 yıldır dünyanın her yerinde motosikletli turlar düzenliyor. Sizin tek yapmanız gereken çantanızı ve giysilerini alıp turun başlangıç noktasına gitmek. Motorlar, çantalarınızı taşıyacak bir servis minibüsü ve rehberiniz orada hazır. Her tip zorluk ve değişik tipte motorlarla bu yolculuk olanağı var. (bu arada tanışır tanışmaz satış temsilcileri olduk tabi 🙂 www.edelweissbike.com) Edelweiss örneği deneyim satmak ve turizmde katma değer üretmenin en iyi örneği bana göre. Hem konfor, hem güvenlik hem de benzesiz bir deneyim) Biz Scooter ile Hırvatistan turu yaptık. Ülkenin kuzeyinde, İtalya sınırına yakın Opatja civarında konakladık. Bu ülkede konaklama, yemek, içki Türkiye’den ucuz. Ortalama bir restoranı Bodrum, Antalya’daki ortalama bir restoran ile karşılaştırırsak kalite, hijyen ve lezzet en az iki katı iyi. Şehirler, sokaklar tertemiz. Neredeyse tüm binalarda pencere önlerinde çiçekler var. Bir gün yolculuk yaparken “acaba bu ülkede çöp toplarken suyunu akıtarak giden kamyonlar yok mu!” diye sorarken buldum kendimi. Ülke o kadar temiz ki, yolculuk yaparken mola verdiğimiz köylerdeki minik kahvehanelerdeki tuvaletler bile bizim kaliteli restoranların, otellerin seviyesinde temiz. Tarih vb diye anlattıkları son birkaç yüzyılda yaşadıkları işgal durumları. Ülke geçen yüzyıl İtalya’nın parçasıymış. Sonra Yugoslavya’nın derken yakın geçmişte bağımsızlıklarını ilan etmişler. Dolayısıyla bu temizlik ve kültürlülük hali yüzyıllardır refah içinde yaşıyor olmalarından kaynaklanmıyor. Her yer pırıl pırıl. Lüks bir restoranda içki dahil ödeyeceğiniz hesap, biz de ortalama bir cafede öğlen yemeğinde ödeyeceğinize eşit.
Bize bakarsak, tarihse tarih, çeşitlilikse alası var, dinse ülkem de üç semavi din de yaşanıyor, insan eli değmeden doğal güzellik dersen on numara. Demek ki bizim başka bir ihtiyacımız var. Bana kalırsa o normal insan olmayı öğrenmeliyiz.

Seçim yazısı olacak diye başlamıştım, öyle bitireyim uzatmadan. World Future Society konferansında danışmanlık yapan bir fütürist ile tanıştım. Yakında ABD’de seçimler olacağı için devlet kurumlarına danışmanlık yapıyormuş. ABD’de her devlet kurumu seçimlerden bir yıl önce sonraki dönemin stratejisini hazırlar ve bir strateji raporu yazarmış, seçim bitip yeni hükümet göreve geldiğinde bu çalışmalara uygun olarak hükümet icra görevini sürdürürmüş. Devletin kalıcı ve sürdürülebilir olması böyle bir şey. Bana çok yeni, farklı ve fütüristik gelen bu gelenek ABD’de ikinci dünya savaşından bu yana uygulanırmış.

İnsanlığı fütüristler kurtaracak diyerek kendimize de pay çıkararak bitirelim 🙂

Kalın sağlıcakla

Facebook Twitter Linkedin Pinterest Email

3 Responses to Bir Seçim yazısı!

 • Elinize sağlık

 • not: bu yazıyı size iletişim sayfanızdaki formattan göndermeyi denedim, başarılı olamadım. birde şansımı böyle denemek istedim…
  ÖNCE SİZİN “BİZDEN NEDEN ÜBER ÇIKMAZ” YAZINI OKUDUM, KATILMAMAK MÜMKÜN DEĞİLDİ. DAHA SONRA ETOHUM’DA,(30 OCAK) DİNLEDİM. İLHAM VERİCİ VE MOTİVE EDİCİ KONUŞMANIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
  SİZİN 14 90 LIK KAMPANYANIZI KULLANMAK İÇİN AZ DAHA UÇUYORDUM BİLE…
  NEYSE BUGÜN HIZLI TREN İÇİN PENDİK ‘TE BEKLERKEN SİZİN NEDEN HIZLI TREN İLE BU TİP KAMPANYA YAPMADIĞINIZ AKLIMA TAKILDI!
  PENDİK ‘TE KALAN VE BU YÜZDEN HIZLI TRENİ KULLAN(A)MAYAN MÜŞTERİYE ULAŞABİLECEĞİNİ, ANKARA, ESKİŞEHİR, KONYA İLE DE BİR BÜTÜNLÜK SAĞLANACAĞINI SÖYLEMEK ZOR OLMAZ.
  İŞLERİNİZDE KOLAYLIKLAR DİLERİM.
  SELAMLARIMLA,

 • Ne Güzel gözlemler! Paylaşımın için teşekkÜrler.

  Gençlerimiz görmeyi, öğrenmeyi ve dinlemeyi Ön plana çıkarırsa ülkemiz de Temizlğine hayran olduğumuz ülkeler Düzeyine çıkar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir