Hakkımda

portreit1-large

Her sabah acaba bugün ne öğreneceğim diye uyanarak

Bilgi ve deneyimi  paylaştıkça artacağı  inancı ile her isteyenle paylaşarak yaşıyorum.

Ve biliyorum ki çevremdeki insanlardan başka hiçbir sermayemiz yok. İş hayatımda ilk patronum dedem olsa da profesyonel yaşamla Mesaj Halkla İlişkiler şirketinde ve Deniz İnsel sayesinde tanıştım.  Ardından Eczacıbaşı Holding araştırma departmanında, Eczacıbaşı ile Procter & Gamble ortaklığı ile kurulan ve daha sonra Information Resources  Inc tarafından satın alınan Panel Pazar Araştırma şirketilerinde çalıştım. 1989 yılında anketör olarak başladığım bu öykü 1999 yılında beni Trade Services Direktörüğüne getirdi. İş yaşamının ilk dokuz yılını bir futbol maçındaki gözlemci gibi geçirdim. Hakemi, oyuncuları, saha kenarını, yedekleri, taktikleri ve taraftarı izleyerek.

1999 yılında sahaya çıkıp ayağını topa uzatmaya karar verdim ve Retail Marketing Services şirketini kurdum. Şirket önemli danışmanlık projeleri yaptı. Türkiye’nin değişik yerlerindeki aile şirketi perakende gruplarının satın almalar yöntemi ile büyüyen zincirler ile ilişkilerine aracılık etti. 2001 yılında Türkiye’nin ilk POD (point of Decision) mecrası Trigger ‘ı piyasaya çıkardı.Ülkedeki tüm büyük zincirleri bir havuzda toplayan sistem alışveriş arabalarını bir iletişim mecrası haline getirdi.  Trigger, ulaştığı tüketici sayısı, tüketicinin satın alma kararına etkisi ve satışlarda yarattığı etkiyi gerçek rakamlarla ortaya koyan ilk mecra oldu.

Büyük şehirlerde trafikte bekleme süresini azaltan veya trafiği yönetmek için kullanılan otomasyon çözümlerinin ülkemizde görülen ilk örneklerinde yöneticilik yaptım.  Elektronik raf yönetimi, kategori yönetimi, perakendeci sayımı perakende ve pazarlama alanında Türkiye’nin ilk kez duyduğu ve benim  içinde bulunduğum kimi projeler oldu. 1999 – 2003 yılları arasında Retail News dergisinde İzlenimlerini yazdım. 2003 – 2007 arasında başarı öykülerini birinci ağızdan dinleyip paylaşılmasına aracılık edebilmek için Ceo’s dergisinde Işığın peşinde röportajlarını yaptım

Profesyonel hayatın yanı sıra Çağdaş Perakendecilik Derneği, Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği, Internation Counsil of Shopping Centres, Pazarlama ve Kamuoyu araştırmacılar Derneğinde aktif bir üye ve kimi zaman yönetici olarak görev aldım

2006 yılında önemli kariyerinde önemli bir değişiklik yaparak doğrudan son tüketiciye hizmet veren bir hizmet şirketinin kuruluşunda yer aldım. Orijinal, benzersiz hayaller kurup bunları iş fikri ve iş haline getirmek için kuruldu. İlk olarak yarı zamanlı özel şoför hizmeti ardından da Secure Drive shuttle (havalimanı transfer hizmeti) başladı. Şu anda ayda 30.000 üzerindeki tüketici Secure Drive hizmeti kullanıyor. Secure Drive’ın ilkesi en lüks standartta hizmeti en erişilebilir fiyatla her kesimden insanın kullanımına sunmak.  Şirket ülkenin en büyük kredi kartı markaları, havayolu şirketleri  ve hizmet şirketlerinin desteği ile büyüyor.  Bunun yanı sıra özellikle bağımlılık ve kredi kartı programlarına içerik ve tedarikçi ilişkileri hizmeti veren ve yenilerde adrenalin-eğlence makineleri kurup işleten üç Orijinal şirketimiz daha var.

İflah olmaz bir hayalperestim. Her gün dün yaptığınız işi bir adım ileriye götürecek bir şey yapıyorsanız o zaman kalite ve inovasyondan bahsedebilirsiniz diyorum Bir kelime ile kendimi tanımlamamak gerektiğinde kendimi bir possibilist olarak tanımlarım.

World Future society üyesi ve Fütüristler Derneği Yüksek İstişare Kurulu başkanıyım.